Przejdź do zawartości

Dyskusja:Wojna Jom Kipur

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

The map shows territorial conquest of the Six Day War in 1967, not the Yom Kippur War in 1973. I suggest using a map from commons:Category:1973 Arab-Israeli War. June 27, 2006

Wyjątkowo stronniczy i nienawistny Izrealowi artukuł...[edytuj kod]

Dziwię się jak można opublikować taką "gadzinówkę" !!! w Artykule http://pl.wikipedia.org/wiki/Si%C5%82y_Obronne_Izraela podano, że :"...Izraelczycy, którzy według oficjalnych danych strącili 227 samolotów wroga, tracąc tylko 15". To tylko jedno z wielu przeinaczeń. Artykuł jest z gruntu kłamliwy, stronniczy i w każdym zdaniu cuchnący nienawiścią !!! Jak podaje portal ONET.PL w http://portalwiedzy.onet.pl/7136,,,,wojna_jom_kipur,haslo.html : "Armia syryjska zaatakowała i zdobyła Wzgórza Golan. Po ciężkich walkach została jednak stamtąd wyparta. Natomiast ufna w swą potęgę pancerną armia egipska wdarła się w głąb umocnień izraelskich na Synaju. Dzięki znakomitym akcjom lotniczym jednostki te zostały odcięte od zaplecza i okrążone.". Prośba do administratorów o usunięcie tego artykułu.

--80.53.15.50 21:55, 15 lip 2006 (CEST)Zbyszek omegaalfa@wp.pl[odpowiedz]

niby te 5 linijek na portal wiem, ma być lepsze od tego artykułu! Jeśli się krytykuje to wypada napisać w zamian adekwatny artykuł!

  1. Pozycja na liście numerowanej

Artykuł sprzeczny ze zdrowym rozsądkiem i napisany stronniczo przez jakiegoś niedouczonego syjonistę (jak mniemam).[edytuj kod]

 Wystarczy spojrzeć na mapę współczesnego Egiptu by zorientować się, że Egipt nie został w tym konfikcie pobity - był górą: Półwysep Synaj należy do Egiptu a nie do Izraela.
 Omawiany artykuł powinien poprawić ktoś z podstawową wiedzą o konflikcie; nie powinno się dopuszczać do takiego obniżania rangi zawartości wikipedii.

Klęska Egiptu w 1973 roku. Wojna zakończyła się w 1973 roku . Półwysep Synaj Egipt odzyskał dopiero w latach 1980 - 1982 po podpisaniu traktatu pokojowego z Izraelem w 1979 r.W żadnym wypadku nie można mówić o zbrojnym odbiciu Synaju.Była to izraelska polityka " pokój za ziemię ".Jeżeli chodzi o samą wojnę Jom Kipur 1973 , to egipska trzecia armia została już okrążona.Od zagłady uratowały ją wyłącznie radzieckie ( brutalne ) i amerykańskie ( delikatne )naciski na Izrael.Siły Izraelskie były już na zachodnim brzegu Kanału Sueskiego , sto kilkadziesiąt kilometrów od Kairu.Zatem jak można pisać takie bzdury jak notatka powyżej.--Goleb (dyskusja) 00:20, 29 mar 2013 (CET)[odpowiedz]

Powiązania z ZSRR[edytuj kod]

Podrozdział na temat powiązań z ZSRR sugeruje, jakby dopiero w 1971 roku nawiązano współpracę. A trwała ona, bagatela, od 1955/56 roku! Rok 1971 to co najwyżej "odnowienie" stosunków po śmierci dotychczasowego prezydenta Egiptu Nassera.

S-75 i S-125[edytuj kod]

Z tego co wiem, Egipcjanie dysponowali od początku lat '70 nie tylko systemami S-75, ale i S-125. Te pierwsze mieli od 1967 i skarżyli się, że są dość stare i izraelscy piloci nie mają większych problemów z unikaniem rakiet przez nie wystrzelonych. Natomiast o sile obrony przeciwlotniczej na Synaju decydowały nowocześniejsze S-125.

Ultimatum 23 października[edytuj kod]

Tak się składa, że ZSRR nie groził jednostronną interwencją wojskową, ale proponował wysłanie na Synaj swoich sił "pokojowych" oraz proponował Amerykanom przyłączenie się do ekspedycji, by razem "dopilnować przestrzegania zawieszenia broni". De facto mogło to oznaczać walkę po stronie arabskiej, a na pewno byłby to początek stałej obecności tych wojsk w regionie - i to właśnie dlatego USA wprowadziły Defcon 3. I żadna groźba włączenia się ZSRR do wojny po stronie arabskiej nigdy nie padła!

Nickiel Grass[edytuj kod]

Taki cytat z [1]: "Consequently, 40 F-4 Phantom II fighters were sent to Israel under Nickel Grass, coming from the 4th Tactical Fighter Wing, the 33d Tactical Fighter Wing and the 57th Fighter Weapons Wing. [11] They were flown to Lod, where American pilots were swapped for their Israeli counterparts. After the replacement of USAF insignia with IAF insignia if needed, the planes were refueled and ordered to the front, often taking to the air within hours of having arrived. Interestingly, some aircraft came directly from the USAFE fleet and operated in USAF camouflage,[12] but with Israeli insignia." I drugi z [2] : "U.S. President Richard Nixon authorized the delivery of 36 ex-USAF F-4s under Operation Nickel Grass, from the USAF 4th and 401st Tactical Fighter Wings. These aircraft were flown directly to Israel, some by U.S. pilots. At least one F-4E flew in combat still bearing a U.S. tail code, while others stayed painted in USAF camouflage patterns."

  • "F-4 natychmiast wzięte z pokładów lotniskowców VI floty" na F-4E USAF.
  • adnotacja o 46 A-4E - też Nickel Grass.
  • "Stany Zjednoczone sprzedały w trybie natychmiastowej dostawy" - FMS, ale okoliczności formalno prawne nieznane.